Recenzje_

×

La Roque d’Antheron, Francja

- International Piano Festival
- Parc du Château de Florans, 2 sierpnia 2006
- CHOPIN
- 2 Koncerty fortepianowe e-moll op. 11, f-moll op. 21
- Sinfonia Varsovia
- François-Xavier Roth - dyrygent

(...) Młody Polak Rafał Blechacz olśnił nas obydwoma Koncertami fortepianowymi Chopina przy doskonałym i czujnym towarzyszeniu orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją François-Xaviera Rotha.
Te tryskające szczęściem koncerty świetnie pasują do La Roque. Impresario René Martin wie jak połączyć wyrafinowanie z czymś co daje efekt.
Rafał Blechacz, który ma dopiero 21 lat, już został obsypany nagrodami, w tym najbardziej liczącą się i pożądaną – nagrodą Konkursu Chopinowskiego, przyznaną jednogłośnym werdyktem jury w 2005 roku.
Poza niezbyt mocnym, pierwszym tematem Koncertu e-moll, całość była czystą magią, filigranowym tworzeniem szczegółów ze wspaniałymi trylami i detalami połączeń fakturalnych. Możemy tu mówić o jakimś szczególnym związku niemalże kobiecej elegancji i opanowania techniki, pozwalającym nawet w kaskadowych przebiegach dźwięków właściwie eksponować przepływ i modulację harmonii. Na gorący aplauz publiczności Blechacz, po tym prawdziwym maratonie, odpowiedział jeszcze czterema bisami, zachwycając naturalnością swego talentu, promieniującego czystą poezją i jak najdalszego od wyuczonych patentów i wszelkiej sztampy. (...)


The Financial Times
Francis Carlin