Recenzje_

×

Naturalna wrażliwość Rafała Blechacza

Po sukcesie w ubiegłym sezonie bardzo mocno oczekiwany był powrót do Auditorium Santa Cecilia Rafała Blechacza - bezapelacyjnego zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005r. Od tamtego czasu pianista rozwija wspaniałą międzynarodową karierę.
Recital wypełniony był utworami Mozarta, Debuss’ego, Szymanowskiego i Chopina. W pierwszej części młody polski artysta natychmiast dał pokaz wspaniałej, błyskotliwej ręki do klawiatury, o lekkim charakterze, czasami figlarnym w poszukiwaniu szarmanckiego tonu: to rownież wirtuozeria, która obecna była w dziewięciu Wariacjach na temat "Lison dormait" KV 264 Mozarta. W wykonaniu ”I’sle joyeuse" Debuss’ego Blechacz zachwycał imponującym dźwiękiem, wyraźnym poczuciem koloru i efektami brzmieniowymi. Z podobną brawurą pianista, wykonał Sonatą c-moll op.8 nr 1 Karola Szymanowskiego.
(…) Druga części recitalu - w całości poświęcona Chopinowi. Talent, bardzo wyraźna muzykalność, pianistyka spontaniczna i pełna kontrastów, łagodny, delikatny i pięknie brzmiący dźwięk, ponadto prostota i naturalność. W pierwszej Balladzie g-moll op.23 usłyszeliśmy cały ogrom emocji. Poprzez niezwykłą wrażliwość młody pianista ożywił fascynujące nastroje dwóch Polonezów op. 26, czterech Mazurków op. 41 i Ballady F-dur op.38. Triumf!
 

/Rzym, 27.03.2011 Corriere della Sera, Luigi Bellingardi/